Academics
Course Listings

CourseCourse TitleFall 2020Winter 2021Spring 2021
205-3EA3
TBD Instructor MTWF 3-3:50; Victor Lefèvre MTWF 4-4:50;

TBD

TBD
222Thermodynamics & Statistical Mechanics – I
Sec 20. MTWF 11:00; Sec. 21 MTWF 12:00-12:50pm
S. Lichter

224Scientific and Embedded Programming in PythonMW 1:00-1:50pm
MacIver
(Lab: W 3:00-7:00pm, Th 2:00-6:00pm, F 3:00-7:00pm)

MWF 1:00-1:50pm
Peshkin
(Lab: W 3-7pm, Th 2-6pm, F 3-7pm)
233Electronics DesignSec 20 MWF 2:00-2:50pm; Sec 21 MWF 3:00-3:50pm
M. Peshkin


240Intro to Mechanical Design and Manufacturing

Sec 20 MWF 10:00-10:50am
K. Ehmann
241Fluid Mechanics IMTWF 11:00-11:50am
S. Ghosal

TBD
TBD
(Lab: TBD)
301Introduction to Robotics Laboratory

TTh 2:00-5:50pm
B. Argall
314Theory of Machines - DynamicsMTWF 12:00-12:50pm
T. Murphey

MTWF 12:00-12:50pm
Murphey
315Theory of Machines - Design of ElementsTTh 3:30-5:20pm
Q. Wang

TTh 3:30-5:30pm
Q. Wang
322Thermodynamics & Statistical Mechanics – II

MWF 2:00- 2:50p
S. Lichter
327Finite Elements Methods in Mechanics (CEE 327)TTh 12:30-1:50pm
W. Liu


328Special Topics: Computational Forensics and Failure Analysis (CEE 328)

TTH 3:30-4:50
M. Fleming
333Introduction to Mechatronics
Sec 20 TTh 11:00-12:20pm, Sec 21 TTh 12:30-1:50pm
N. Marchuk

340-1Computer Integrated Manufacturing I: Manufacturing ProcessesSec 20 TTh 11:00-12:20pm; Sec 21 TTh 12:30-1:50pm
Ping Guo


340-2Computer Integrated Manufacturing II: CAD/CAM
MW 3:30-4:50pm
M. Beltran

341Computational Methods for Engineering Design
TTh 9:30- 10:50
W. Chen

346Introduction to TribologyTTh 12:30-1:50pm
Q. Wang


360Mechanics of Sports

TTh 9:30-10:50am
J. Rudnicki
362Stress Analysis

Sec 20 MWF 11:00-11:50am, Sec 21 MWF 12:00-12:50pm
S. Krishnaswamy
363Mechanical Vibrations

MWF 9:00-9:50am
O. Balogun
364Introduction to Aerospace Engineering

TTh 11-12:20pm
S. Krishnaswamy
367Quantitative Methods in Life Cycle Analysis (ChBE 367)

MW 12:30-1:50
J. Dunn
373Engineering Fluid Mechanics
MTWF 11:00-11:50am
N. Patankar

377Heat Transfer
MWF 9:00-9:50am
M. Kulkarni
MWF 11:00-11:50am
TBD
378Applied Computational Fluid Dynamics and Heat Transfer
TTh 2-3:20pm
G. Wagner

380Thermal Energy Systems Design (ISEN 390)

MWF 10:00-10:50
M. Kulkarni
381Intro to Micro-Electro-Mechanical SystemsMW 2:00-3:20
H. Espinosa


382Micro/Nano Science and Engineering

TTh 2-3:20pm
H. Espinosa
(Lab: WF 2-4pm; 4-6pm)
390Introduction to Dynamic SystemsMTWF 10:00-10:50am
E. Colgate


395Bio-Inspired Surface Engineering
MW 1:30-2:50
K. Park

395Experimental Interfacial Phenomena
MW 1:30-2:50
K. Park

395Industry 4.0 Manufacturing
MW 11:00am-12:20pm
Ping Guo

395Mechanistic Data Science for Engineering TTh 9:30-11
W. Liu


398-1Engineering DesignTTh 2:00-3:20
Beltran/Gatchell
TTh 12:30pm - 1:50pm
Beltran/Birdwell

398-2Engineering Design
TTh 3:30-4:50pm
Beltran/Gatchell
TTh 12:30-1:50
Beltran/Birdwell
409Swarms and Multi-Robot Systems TTh 2:00-3:30pm
M. Rubenstein


410Mechatronics with quadrotor project
Tu 11-2pm
M. Rubenstein

413Experimental Solid Mechanics

MW 3:00-4:20
H. Espinosa
414-1Mechanics of Composite Materials I (CEE 414-1)TTh 2:00-3:20pm
Victor Lefevre


415Selected Topics: Mechanics of Manufacturing Processes

TTh 12:30-1:50pm
J. Cao
422Statistical Mechanics for ApplicationsMWF 11:00-11:50am
S. Lichter


423Introduction to Computational Fluid DynamicsMW 9:30-10:50am
N. Patankar


424Advanced Topics in Computational Fluid Dynamics

TTh 11:00am-12:20pm;
G. Wagner
425Fundamentals of Fluid DynamicsMW 9:30-10:50am
N. Patankar


426-1Advanced Finite Element Methods I
TTh 3:30-4:50pm
M. Fleming

426-2Advanced Finite Element Methods II

TTh 9:30-10:50am
W. Liu
427Viscous Fluid DynamicsMWF 1:00-1:50pm
S. Ghosal


433Advanced Mechatronics

Sec 20- TTh 9:30-10:50, Sec 21- TTh 11-12:20; Section 22- TTh 12:30-1:50
N. Marchuk
439Computer Control in Manufacturing
TTh 3:30-4:50pm
K. Ehmann

441Engineering Optimization for Product Design and ManufacturingTTh 9:30- 10:50am
W. Chen


445Micromanufacturing
TTh 3:30pm- 4:50pm
K. Ehmann

449Robotic ManipulationMWF 2:00-2:50pm
K. Lynch


451Micromachining
MW 2:30-3:50
C. Sun

466Inelastic Constitutive Relations for Solids
TTh 12:30-1:50p
J. Rudnicki

467Industrial Energy Management and Utilization (ISEN 495)
MWF 10:00 - 10:50 am
M. Kulkarni

470High Performance Computing for Multiphysics Applications

TTh 11-12:20
G. Wagner
472Selected Topics: Robot Design Studio (ECE 495)
WF 12pm - 1:20pm
Colgate/Hunt
WF 12pm - 1:20pm
Colgate/Hunt
495Elastic Wave Propagation in Periodic Media

TTh 3:30-4:50pm
O. Balogun
495Selected Topics: Embedded Systems in RoboticsMWF 9:00-9:50am
M. Elwin
MWF 9:00-9:50am
M. Elwin

469Machine Learning and Artificial Intelligence for Robotics (CS 469)TTh 11-12:20pm
T. Murphey


495Mechanics of Continua - 1MWF 10:00
Rudnicki


495Metamaterials
MW 1-2:20p
C. Sun

495Nanoscale Thermal Transport

TTh 3:30-4:50pm
O. Balogun
495Theory of Heterogeneous Materials
MWF 10:00-10:50
V. Lefèvre

512Seminar SeriesM 3-4:20pm, see Events tab for up to date information
M 3-4:20pm, see Events tab for up to date information
M 3-4:20pm, see Events tab for up to date information
513Professional Essentials

W 1:00-1:50pm
M. MacIver