Course Listings

CourseCourse TitleFall 2016Winter 2017Spring 2017
202Mechanics II
Sec 20 MTWF 2:00-2:50pm; Sec 21 MTWF 3:00-3:50pm
C. Sun

205-3EA3MTWF 3:00-3:50pm
T.Murphey

TBD
M. Palmeri, A. Alarcon-Fleming
205-3EA3 Honors


S. Krishnaswamy
220Thermodynamics I
Sec. 20 MTWF 11:00-11:50am; Sec. 21 MTWF 12:00-12:50pm
S. Lichter

224Experimental Engineering IMW 1:00-1:50pm
A. Birdwell
(Lab: W 3:00-7:00pm, Th 2:00-6:00pm)

MW 1:00-1:50pm
A. Birdwell
(Lab: W 3:00-7:00pm, Th 2:00-6:00pm)
233Electronics DesignSec 20 MWF 2:00-2:50pm; Sec 21 MWF 3:00-3:50pm
M. Peshkin


240Intro to Mechanical Design and Manufacturing

Sec 20 MWF 10:00-10:50am
K. Ehmann
241Fluid Mechanics IMTWF 11:00-11:50am
S. Ghosal

MTWF 12:00-1:00pm
M. Hartmann
(Lab: Discussion W 4-4:50pm)
295Programming and ElectronicsMWF TBD
M.Peshkin


314Theory of Machines - DynamicsMWF 12:00-12:50pm
T. Murphey


315Theory of Machines - Design of ElementsTTh 3:30-5:30
Q. Wang

TTh 3:30-5:30pm
Q. Wang
327Finite Elements Methods in MechanicsTTh 12:30-1:50pm
W. Liu


333Introduction to Mechatronics
Sec 20 TTh 11:00-12:20pm, Sec 21 TTh 12:30-1:50pm
N. Marchuk

340-1Computer Integrated Manufacturing I: Manufacturing ProcessesSec 20 TTh 11:00-12:20pm; Sec 21 TTh 12:30-1:50pm
A. Birdwell


340-2Computer Integrated Manufacturing II: CAD/CAM
MW 3:30-4:50pm
M. Beltran

341Computational Methods for Engineering DesignTTh 2:00-3:20pm
W. Chen


360Mechanics of Sports

TTh 9:30-10:50am
J. Rudnicki
362Stress Analysis

MWF 11:00-11:50am
S. Krishnaswamy
363Mechanical Vibrations

MWF 9:00-9:50am
O. Balogun
367Quantitative Methods in Life Cycle Analysis

TBD
E. Masanet
370Thermodynamics II

MWF 9:00-9:50pm
S. Lichter
373Engineering Fluid Mechanics
MTWF 11:00-11:50am
N. Patankar

377Heat Transfer
MWF 9:00-9:50am
G. Wagner
MWF 11:00-11:50am
M. Kulkarni
382Experiments in Micro/Nano Science and Engineering

TTh 2:00-3:20pm
H. Espinosa
(Lab: WF 2-6pm)
385Nanotechnology
MW 2:00-3:20pm
TBD

390Introduction to Dynamic SystemsMTWF 10:00-10:50am
E. Colgate


395BioMEMSTTh 3:30-4:50
H. Espinosa


395Special Topics: Energy Systems
TTh 9:30-10:50am
Snyder

395Introduction to Robotics Laboratory TTh 2:00-6:00pm
B. Argall


395Special Topics: Computational Forensics and Failure Analysis

TTH 3:30-4:50
M. Fleming
395Special Topics: Thermal Energy Systems Design

MWF 10:00-10:50
M. Kulkarni
398-1Engineering Design ITTh 9:30-10:50am
D. Gatchell, M. Beltran,
TTh 2:00-3:20pm
M. Beltran, A. Birdwell

398-2Engineering Design (optional second quarter)
TTh 3:30-4:50pm
D. Gatchell, M. Beltran;
TTh 12:30-1:50
M. Beltran, A. Birdwell;
414-1Mechanics of Composite Materials ITTh 2:00-3:20pm
Isaac Daniel


414-2Mechanics of Composite Materials II

TTh 2:00-3:20pm
I. Daniel
416Computational Nanodynamics

MW 2:00-3:20pm
S. Keten
417Multiscale Modeling and Simulation in Mechanics ITTh 9:30-10:50am
W. Liu
(Lab: W 4:30-6:00pm)


418Multiscale Modeling and Simulation in Fluid Mechanics
MW 12:30-1:50pm
S. Keten
(Lab: W 4:30-6:00pm)

420Micro and Nano-Scale Fluid Dynamics

TTh 12:30-1:50pm
S. Ghosal
423Introduction to Computational Fluid DynamicsMW 9:30-10:50am
N. Patankar


424Advanced Topics in Computational Fluid Dynamics
TTh 12:30am-1:50pm;
G. Wagner

426-1Advanced Finite Element Methods I
TTh 3:30-4:50pm
M. Fleming

426-2Advanced Finite Element Methods II

TTh 9:30-10:50am
W. Liu
427Viscous Fluid DynamicsMWF 1:00-1:50pm
S. Ghosal


433Advanced Mechatronics

Sec 20 TTh 9:00-10:00am, Sec 21 TTh 10:00-11:00am
N. Marchuk
439Computer Control in Manufacturing
TTh 3:30-4:50pm
K. Ehmann

445Micromanufacturing

MW 3:00-4:50pm
K. Ehmann
446Advanced TribologyTTh 12:30-1:50pm
Q. Wang


449Robotic ManipulationTTh 12:30-1:50pm
K. Lynch


454Optimal Control of Nonlinear Systems

MW 3:00-4:20pm
T. Murphey
456Mechanics of Advanced Materials
TTh 2:00-3:20am
C. Brinson

495Advanced ThermodynamicsMTWF 9:00-9:50am
S. Lichter


495Applied Mechatronics: Quadrotor Design and Control

W 10:00am-1:00pm
M. Rubenstein
495Selected Topics: Elastic Wave Propagation in Periodic Media

TTh 3:30-4:50pm
O. Balogun
495Elastic Wave Propagation in Periodic Media

TTh 3:30-4:50pm
O. Balogun
495Selected Topics: Embedded Systems in RoboticsMWF 9:00-9:50am
J. Schultz


495Selected Topics: Haptics
MW 9:30-10:50am
E. Colgate

495Selected Topics: High Performance Computing for Multiphysics Applications

TTh 11-12:20
G. Wagner
495Selected Topics: Industrial Energy Management and Utilization
TTh 11:00-12:20pm
M. Kulkarni

495Machine Learning and Artificial Intelligence for RoboticsTTh 11:00-12:20pm
B. Argall


495Selected Topics: Mechanics of Manufacturing ProcessesTTh 11:00-12:20pm
J. Cao


495Selected Topics: Fracture Mechanics
MW 3:00-4:20pm
Y. Huang

495Metamaterials

MW 9:00-10:20am
C. Sun
495Selected Topics: Sustainable Manufacturing Systems

TBD
E. Masanet
495Selected Topics: Advanced Computational Statistical Methods for Engineering Design

MW 12:30-1:50pm
W. Chen
495Special Topics: Swarms and Multi-Robot Systems (EECS 395/495)TTh 2:00-3:20pm
M. Rubenstein


512Seminar SeriesVarious days/times, see Events tab for up to date information
Various days/times, see Events tab for up to date information
Various days/times, see Events tab for up to date information
513Professional Essentials

W 1:00-1:50pm
M. MacIver